Koszule (nie) dla kobiet

Dziś kobiety noszą koszulę na codzień, często jako symbol elegancji lub jako element stylu biznesowego. Wówczas nie zdają sobie sprawy, że zakładają symbol genderowego przełomu, bowiem koszula nie zawsze była przeznaczona dla kobiet. Choć początkowo – w starożytnym Rzymie czy

Egipcie koszule nosili zarówno mężczyźni, jak i kobiety, to później w XIX wieku koszula przybrała formę bielizny, którą zakładało się pod inne części garderoby. Moda wyższych sfer za wszelką cenę chciała ukryć koszulę, stała się dzisiejszą halką, w niższych, można powiedzieć ludowych sferach koszula była czymś, co nosiło się na widoku, niejednokrotnie ozdobioną wzorami i haftami. Pod koniec wieku XIX koszula zaczęła zanikać, chłopki przekształciły ją w bluzkę, a elita w ogóle przestała jej używać.

W 1919 roku znana już wszystkim Coco Chanel zaczęła propagować strój męski noszony przez kobiety. To właśnie wtedy koszula powróciła, w bardzo podobnej formie jaką nosimy dziś. Coco przekształcała typowo męskie elementy garderoby w nieco bardziej dopasowane do kobiecej figury. Tak powstały damskie koszule. Dzięki niej kobiety mogły wyjść z niewygodnych gorsetów i założyć coś, czego noszenie nie zgniatało ciała.
Moda damska ewoluowała, a koszulę nosimy do dziś. Kobiety w XXI wieku chętnie sięgają po ten element garderoby i stylizują na wiele sposobów.

Wciąż wybieramy styl zapoczątkowany przez Chanel, damski garnitur i koszula to nadal wybór wielu kobiet biznesu, które pragną wyglądać profesjonalnie. Jednak coraz cześciej koszula przybiera inną formę. W minionym sezonie można było zobaczyć wariację koszulo-sukienki, młode kobiety chętnie dobierały do takiej odmiennej koszuli szpilki lub sportowe buty na wysokiej i grubej podeszwie. Innym sposobem na koszulę jest promowany przez Kim Kardashian styl, w którym do klasycznej białej koszuli, która jest nieco dłuższa, zakłada tak zwane biker shorts, czyli spodenki rowerowe. Moda dostosowała ubiór sportowy na swoje potrzeby, a ostatni sezon udowodnił, że szorty przed kolano mogą świetnie wyglądać w połączeniu z koszulą i szpilkami.

Koszula sprawdzi się idealnie także na plaże, wystarczy ze do bikini założymy oversizową koszulę i przewiążemy na wysokości pasa, do tego dobierzemy skórzane klapki i duży kapelusz. I już wyglądamy stylowo i elegancko, nawet na wakacjach.
Dziś koszulę nosimy na wiele sposobów, warto jednak pamiętać, że kiedyś była jedynie bielizną, a jej przemianę zawdzięczamy wspominanej Coco Chanel, która jak zawsze odegrała ogromną rolę w ewolucji damskiej garderoby.