Covid-19 skutki przebytej infekcji – jak się rehabilitować?

Osoby które chorowały na koronawirusa, skarżą się często na powikłania pochorobowe. Występuje szereg niepokojących zaburzeń oraz zmian w organizmie. Zdarzają się przypadki, gdy pacjentowi trudno jest powrócić w pełni do zdrowia. Koronawirus atakuje głównie układ oddechowy, więc większość objawów dotyczy zmniejszenia wydolności oddechowej. Zarówno osoby u których zakażenie koronawirusem miało ciężki przebieg, jak i osoby, które przeszły chorobę bezobjawowo, skarżą się na duszności, zmniejszenie tolerancji wysiłkowej, brak tchu i związane z tym uczucie niepokoju. Całokształt objawów został nazwany zespołem pocovidowym.

U pacjentów występuje notoryczne zmęczenie, problem z podejmowaniem aktywności fizycznej, zaburzenia rytmu serca, problem z koncentracją pamięci i logicznym myśleniem, co znacznie wpływa na pogorszenie nastroju, a nawet prowadzi do powstania stresu, smutku i depresji. Mogą też wystąpić zaburzenia koordynacji i równowagi oraz bóle i zawroty głowy. W powrocie do zdrowia pomaga pacjentom rehabilitacja po covidzie, która ma na celu zmniejszenie skutków przebytej choroby, a także powrót do dobrej formy. Rehabilitacja powinna być poprzedzona konsultacją lekarską, gdyż należy dokładnie określić stan pacjenta.

Przeważnie lekarz zleca dodatkowe badania, takie jak spirometria, badania laboratoryjne, EKG czy test wytrzymałościowy. Ocena stanu pacjenta jest bardzo pomocna w doborze odpowiedniego zestawu zabiegów fizjoterapeutycznych. W procesie powrotu do pełnego zdrowia bardzo ważne są ćwiczenia oddechowe. Obejmują one naukę prawidłowego oddychania przeponą, naukę efektywnego kaszlu oraz ćwiczenia oddechowe grupowe, które poprawiają pracę układu oddechowego. Kolejna metoda to kinezyterapia, która polega na leczeniu ruchem. Jest ona szczególnie ważna dla pacjentów po przebytym zakażeniu koronawirusem.

Elementy kinezyterapii to ćwiczenia kończyn górnych z wykorzystaniem taśmy oporowej oraz ciężarków, marsz na bieżni, jazda na cykloergometrze i ćwiczenia w pozycjach ułożeniowych, które mają na celu drenaż oskrzeli w sytuacji, gdy zalega w nich wydzielina. Stosowana też jest tlenoterapia oraz inhalacje, mające poprawić stan układu oddechowego. Pacjentom po przebytym zakażeniu koronawirusem pomagają inhalacje z solanki. Solanka zawiera minerały i mikroelementy, które regenerują błonę śluzową górnych dróg oddechowych. Ponadto wpływa pozytywnie na odporność organizmu, poprawia funkcjonowanie układu dokrewnego i nerwowego. Rehabilitacja obejmuje również wsparcie psychologa, które pomaga uporać się z lękiem i niepewnością.